Internet oferuje nowe możliwości – jakich nigdy wcześniej nie było. Nie trzeba prowadzić już firmy posiadającej na przykład bezpośredni kontakt z klientem na żywo – wszystko można załatwiać przez internet. Oczywiście, wiele zależy od tego jaką firmę prowadzimy, jednak możliwości są naprawdę wyjątkowo duże.

Niektórzy wręcz zbijają w ten sposób fortuny, więc nic dziwnego, że tak wiele osób marzy o zrezygnowaniu z pracy na etacie i otwarciu własnego biznesu, działającego właśnie w przestrzeni internetowej. Obawiają się, owszem, podobnego kroku, jednak z drugiej strony marzą, że w przypadku powodzenia mogą już kierować firmą nawet z własnego domu, tym samym dostosowując plan działania do innych planów – i w ten sposób żyjąc przez kolejne dni oraz lata. Biznes internetowy kieruje się jednak własnymi zasadami, które warto znać. Co powinni wiedzieć początkujący?

Czy biznes internetowy ma szanse?

Założenie własnej działalności zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem – i zawsze wymaga posiadania odpowiednich nakładów finansowych. Nie oznacza to jednak, że należy od razu machnąć na wszystko ręką, sądząc że się nic nie uda – wielu osobom się udało i wiele będzie zadowolonych z podobnej możliwości. Należy więc jedynie postępować w określony sposób, a przede wszystkim albo trafić w niszę na rynku, albo też oferować klientom towary w konkurencyjnych cenach. Zwykle bowiem biznesy działające w sieci opierają się po prostu na handlu.

Zakładanie firmy

Biznes internetowy – od czego zacząć?

Założenie własnego biznesu, działającego w sieci, opiera się na podobnych zasadach, co w przypadku zakładania standardowej firmy. Musimy wypełnić wniosek o wpis do ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, a następnie uzyskać NIP i REGON. Czeka nas zatem wizyta w urzędzie statystycznym, urzędzie skarbowym czy zakładzie ubezpieczeń społecznych. Działanie w sieci wymaga również założenia własnej strony internetowej, a więc i wykupienie domeny, a następnie zorganizowania właściwej reklamy, żeby firma była możliwa do znalezienia przez internautów. Czekają nas więc wydatki na informatyka czy firmę pozycjonującą strony.

Biznes internetowy a dopłaty

Zakładając własną firmę, zawsze możemy ubiegać się o stosowne dofinansowania. Kiedyś Unia Europejska chętnie dopłacała do nowych przedsiębiorstw, które mogły dysponować pieniędzmi bez późniejszego rozliczania się z nich. Jednak liczba szybko zamkniętych firm sprawiła, że w tej chwili trzeba oddawać pieniądze z nawiązką, jeśli biznes zostanie zamknięty po mniej niż roku. Jeśli jednak wszystko pójdzie dobrze, nie musimy niczego zwracać. Można więc wziąć udział w konkursie unijnym, a być może uzyska się stosowne dofinansowanie. Pomoc na założenie własnej działalności można też otrzymać z gminy – warto się więc do niej wybrać, a może się uda!

Warto przeczytać