Rękodzieło ostatnio jest w modzie. Konsumenci wciąż szukają produktów ,,handmade", szczególnie tych oryginalnych. Wykonywanie twórczych produktów może być formą spędzania wolnego czasu. Niemniej jeżeli chcemy zamienić pasję na biznes, sprzedaż unikatowych produktów często okazuje się bardzo dobrym pomysłem. 

Czy na rękodziele możemy zarobić?

Formalności 

Osoba tworząca rękodzieło powinna być przedsiębiorcą. Wszyscy twórcy sprzedający swoje wyroby muszą założyć działalność gospodarczą, co można uczynić bezpłatnie w sieci, lub w urzędzie gminy odpowiednim dla siedziby firmy. Ciekawą alternatywę stanowi praca w spółdzielni ( dobrowolne zrzeszenie osób, które prowadzą wspólną działalność gospodarczą ). Osoba sprzedająca swoje rękodzieło musi także korzystać z usług biura rachunkowego. Dochody rozliczane są na podstawie ogólnie przyjętych zasad skali podatkowej ( prowadząc księgę przychodów i rozchodów, albo według podatku liniowego, czy według ryczałtu ).

Koszty

W tym wypadku największe koszty związane są z opłacaniem podatku i składek ZUS. Zakupienie materiałów do tworzenia nie pochłania zbyt wielkich kwot. Zestaw startowy możemy kupić już za 2 tys. złotych. Półfabrykaty można kupić w specjalistycznych sklepach internetowych i w pasmanteriach. Musimy także zapłacić za lokal. Koszty związane są w tym wypadku z czynszem, internetem, mediami i rachunkami za telefon. Mogą one być w dużej mierze zależne od lokalizacji. Produkty handmade najlepiej sprzedawać w sklepach internetowych. Zatem trzeba zapłacić za jego stworzenie, administrowanie stroną i utrzymywanie jej na serwerze. 

Zarabianie na rękodziele

Ile można zarobić? 

Niektórzy kupujący narzekają na wysokie ceny produktów handmade, niemniej trud jaki trzeba włożyć w ich stworzenie i ilość poświęconego czasu są jak najbardziej adekwatne do ceny. Ustalając cenę trzeba wziąć pod uwagę koszt materiałów, koszty naszej pracy i inne koszty. Tym samym za ręcznie wykonany kostium kąpielowy zapłacimy 300 złotych, chociaż włóczka z której powstał to koszt około 12 złotych. Pomysłowe i oryginale przedmioty znajdują nabywców, nawet jeżeli są drogie.

Pomysł

Najlepiej zamienić pasję w biznes. Sprzedawać można biżuterię, nietypowe meble, czy ręcznie robione zabawki. Dobrym pomysłem jest robienie torebek. Są one niezastąpionym elementem garderoby, który potrafi decydować o charakterze stroju. Tego typu torebki zachwycają dużą dbałością o szczegóły i są wyjątkowe. Pod wieloma względami są lepsze od tych dostępnych w sklepach sieciowych, dlatego wzbudzają duże zainteresowanie. 

Na początku działalności nie musimy wynajmować lokalu, czy tworzyć własnej strony internetowej. Na początku swoje produkty handmade można sprzedawać na specjalnych portalach, które stworzono do tego celu. Są one podobne do Allegro, ale sprzedaje się tam produkty handmade.

Warto przeczytać